Wydział Psychologii znów na Pikniku Naukowym!

Wydział Psychologii znów na Pikniku Naukowym!

Wydział Psychologii znów pokaże się na Pikniku Naukowym. Piknik Naukowy to największa plenerowa impreza w Europie, która udowadnia, że nauka może być naprawdę pasjonująca. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób, które interesują się nauką i chcą zobaczyć ją z bliska. Ale jest to też miejsce dla tych, którzy fascynacji doświadczeniami naukowymi jeszcze nie poczuli – piknikowe prezentacje mogą w nich zaszczepić tego bakcyla. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

 

W tym roku Piknik odbędzie się 9 czerwca 2018 na Stadionie Narodowym w godz. 11:00 – 20:00 i jego głównym tematem będzie RUCH. Przesunięcie, zmiana, czy translokacja? Od dynamiki cząstek aż po zderzenia gwiazd. Od ruchu na styku neuronów aż po globalne migracje. Świat nigdy nie zamiera w bezruchu. Podobnie nauka nie ustaje w wysiłkach, by ten zmieniający się świat opisać. Dlatego, by zrozumieć zasadę rzeczy, podążymy za naukowcami i zobaczymy, co wprawia mikro- i makrokosmos w ruch. 

 

My będziemy przedstawiać dwa aspekty ruchu w psychologii:

 

  • Aktywność fizyczna i jej wpływa na mózg i umysł – dr Natalia Gawron

Międzynarodowy Kwestionariusz Aktywności Fizycznej IPAQ ocenia wydatek energetyczny z ostatnich 7 dni na podstawie częstotliwości, czasu trwania i intensywności ruchu. Nasze badania pokazały, że istnieją istotne związki między tak badaną aktywnością, a funkcjami uwagi, pamięci operacyjnej oraz strukturą mózgu. Osoby deklarujące większą aktywność miały zdrowsze ciało modzelowate i konar móżdżku. Miały też lepszą uwagę i nastrój.

Podczas pokazu osoby odwiedzające stanowisko będą mogły sprawdzić, jak wypada ich aktywność fizyczna w świetle norm Międzynarodowej Organizacji Zdrowia- wezmą udział w przykładowym badaniu aktywności fizycznej w formie zbliżonej do tej, jaką wykorzystuje się w badaniach neuropsychologicznych. Nauczą się również używać krokomierza, będą mogły poszerzyć swoją wiedzę i mamy nadzieję, że poczują się zachęcone, by zwracać większą uwagę na ruch i jego związki z samopoczuciem i sprawnością umysłu. Zwiedzający będą mogli zapisać się na listę mailingową w celu uzyskania dalszych informacji o prowadzonych badaniach nad ruchem i funkcjami umysłowymi.

 

  • Śledzenie ruchu gałek ocznych za pomocą eye–trackera i jego wykorzystanie – mgr Kinga Szymaniak

Temat ruchu w psychologii można traktować bardzo szeroko: od ruchu myśli, poprzez aktywność fizyczną, aż po drobny, ale znaczący ruch gałek ocznych. Badanie tego ostatniego jest od niedawna dużo doskonalsze ze względu na pojawienie się eye–trackera – urządzenia pozwalającego na śledzenie trajektorii ruchu, punktu skupienia wzroku oraz obserwowania zmian rozmiaru źrenicy. W naszej pracy naukowej badamy m.in. relację między nieświadomym kierowaniem uwagi na obiekty wywołujące emocje a cechami osobowości i stanami emocjonalnymi. Przykładowo, ciekawi nas, czy osoby odczuwające radość skupiają swoją uwagę częściej na bodźcach przyjemnych niż neutralnych.

Zwiedzający wezmą udział w próbce badania poświęconego skupianiu uwagi na bodźcach wywołujących emocje. Ich zadaniem będzie oglądanie prezentowanych na ekranie monitora obrazków, które poprzedzone będzie kalibracją wzroku. Dodatkowo, zwiedzający będą mieli także okazję podyskutować o wynikach przeprowadzonych przez nasz zespół badań, jak i o zastosowaniach eye-trackingu w badaniach psychologicznych.

 

Tak jak i w poprzednich latach, udział Wydziału w Pikniku koordynuje dr Karolina Hansen ze wsparciem dr Aleksandry Świderskiej.

Zapraszamy 9 czerwca na Stadion Narodowy a teraz do zanotowania sobie terminu w kalendarzu.

Wydarzenie na facebook’u >>

Oficjalna strona >>


Data publikacji: 15 maja 2018